Podręcznik szkolny – co to właściwie jest?

Podręcznik szkolny – co to właściwie jest?

Podręcznik zajmuje niezaprzeczalne miejsce w najbogatszym zestawie pomocy dydaktycznych w szkole. Jego liczne zalety świadczą o tym, że mimo zmian zachodzących zarówno w myśleniu o nauce, jak i w samej nauce, nie stracił on na wartości.

Jakie może być znaczenie poszczególnych podręczników w edukacji i nauce?

Były momenty, kiedy z wielu powodów wydawało się, że podręcznik szkolny nie będzie potrzebny uczniowi, ale upływ czasu szybko potwierdził bezzasadność tych poglądów. Jednym z takich momentów był koniec dwudziestego tysiąclecia, czas, w którym “cywilizacja z obrazka” stała się znana, wypierając z cienia werbalny styl życia i sztukę czytania. Atrakcyjność najnowszych materiałów audiowizualnych wskazuje na schyłek ery podręczników szkolnych. Niemniej jednak nowoczesna technologia nie tylko nie zmniejszyła roli podręcznika, ale wręcz ją zwiększyła. Zmienił się tylko rodzaj przepływu informacji.

Co zapewnia ludziom dobry podręcznik szkolny?

Wydaje się bardzo ważne, aby podręcznik, w odróżnieniu od innych walorów informacyjnych, zawierał informację:

  • wyselekcjonowaną,
  • usystematyzowaną,
  • przetworzoną dla potrzeb ucznia.

Jest on przeznaczony dla określonego rynku o przewidywalnej specyfikacji i możliwościach, tak aby w ich świadomości miał przewagę nad literaturą popularną, a może i naukową. Pozwala on na różne formy zapisu informacji dostosowane do konkretnych możliwości technicznych danej epoki oraz wymagań konkretnego beneficjenta. Współczesne dzieła sztuki nadają mu bardzo ekspresyjną i pożądaną powściągliwość. Dodatkowo, istniejące podręczniki szkolne (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2020-2021-ksiegarnia-internetowa-a-562.html), które są przyjazne dla użytkownika, mogą być w dowolnym rozmiarze i stosowane razem z innymi pomocami dydaktycznymi.

Kto korzysta z takiego podręcznika szkolnego?

Podręcznik szkolny to pomoc dydaktyczna, która jest bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia ucznia. Stanowi on również ważny element rzeczywistego warsztatu pracy nauczyciela. Zawarte w nim rozwiązania dydaktyczne są naprawdę cenną pomocą w organizowaniu pracy ucznia w klasie i w domu. Dlatego też wszelkie formy rysunkowe są znakomitym materiałem do oceny. Odpowiednio przygotowana publikacja może w znacznym stopniu pomóc nauczycielowi w organizacji warsztatu pracy dydaktycznej. Podręczniki szkolne przeszły znaczną ewolucję, zarówno jeśli chodzi o dobór i układ treści, jak i kierunek ich wprowadzania. Mimo to nadal odgrywają one bardzo ważną rolę w procesie kształcenia uczniów.

 

Share