W jaki sposób zagwarantować sobie dobry stan i wygląd podręczników?

W jaki sposób zagwarantować sobie dobry stan i wygląd podręczników?

Aby móc cieszyć się podręcznikami szkolnymi jeszcze przez dłuższy czas, należy o nie odpowiednio zadbać. Każdy uczeń, bez wątpienia, będzie cieszył się z tego, że jego zbiory podręczników zachowały swój pierwotny stan, o ile jest to możliwe. Taka niezwykła kolekcja pozwala cieszyć się wyjątkowymi właściwościami, ale dodatkowo wymaga kilku obowiązków. Jak najlepiej zabezpieczyć podręczniki szkolne przed zniszczeniem?

Jak przechowywać książki w domu?

Każdy uczeń powinien znaleźć odpowiednią półkę, w której umieści podręczniki szkolne (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2020-2021-ksiegarnia-internetowa-a-562.html). Zazwyczaj wybieramy otwarte szafki, co niekoniecznie jest idealnym wyborem, ponieważ na książkach znajduje się kurz. Lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w szczelnie zamkniętych półkach lub szafkach.

Dlaczego warto zaopatrzyć książki w okładki?

Okładki są najlepsze w przypadku, gdy chronimy swoje podręczniki. Doskonałym środkiem są te wykonane z bezkwasowych materiałów, które posiadają najwyższy stopień ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki temu uchronimy nasze podręczniki przed kurzem, upadkiem, tłuszczem, utratą nasycenia odcieni. Okładki plastikowe, a ponadto worki foliowe na podręczniki będą odpowiednie do obłożenia tych publikacji książkowych. Jeśli zależy nam na tym, aby bezpieczeństwo, które możemy nabyć, przyniosło dodatkowe korzyści dekoracyjne, warto zastosować okładki barwione. Często oferują one:

  • powłokę przeciwpyłową,
  • obronę przed kurzem i otarciami,
  • promieniowaniem UV.

Mogą być również wykonane z plastiku lub może dość twardej tektury.

Jak w prosty sposób chronić podręczniki przed zniszczeniem?


Bloki książkowe najczęściej ulegają zniekształceniu z powodu niewłaściwego przechowywania, ponieważ umieszczamy je w lekko przechylonym miejscu. Z biegiem lat kształt danej książki może ulec zniekształceniu. Pamiętajmy, aby przechowywać książki w pozycji pionowej. Pomocne mogą okazać się wszelkie podpórki, które zapobiegną przechylaniu się podręczników. Odkształcenia mogą powstać w trakcie studiowania, gdy mamy do dyspozycji obszerną publikację. Pęknięte grzbiety z pewnością nie są zbyt estetyczne. Należy sprawnie posługiwać się naszymi podręcznikami. Studiując, zachowajmy czyste ręce, aby nigdy nie pobrudzić stron. Warto pamiętać, dlaczego te proste wskazówki pozwalają nam zachować oryginalny wygląd wszystkich podręczników pod warunkiem, że jest to możliwe do osiągnięcia. Jest to istotne dla każdego rodzica i ucznia, dlatego naprawdę warto w to zainwestować.

 

Share